View Cart

Order Worksheets Only

This ordering page is for worksheets only. One full set of student worksheets is included with each curriculum purchase. Both teacher instruction manuals and worksheets are necessary to teach the curriculum. The printed worksheets (approximately 240 pages per level) are 3-hole punched and binder-ready. They should arrive in 3 - 15 business days. The price for one set of student worksheets is $20 + tax and shipping. 

Need to order worksheets for more than 1 student? Discounts apply to all purchases of more than 1 item. Deeper bulk discounts are available for all digital purchases. Discount will be applied during checkout.

Additional sets of worksheets for Prepare to Write, Creating Sentences, Sentence to Paragraph, Paragraph Writing, and Essay Writing are available for purchase as printed and shipped or as digital downloads to be printed.

Digital Downloads: Formatted to save on international shipping costs and for multi-purchase classroom use. If you choose to use this system, please calculate how much you will need for printing costs along with what you will save on shipping expenses. Guide to Printing Page Counts.

Tax Exempt Status? See our requirements for tax exempt purchases.

 
$20.00 + tax and/or shipping
(Digital: $14.00)

Order 1 Set Prepare To Write Student Worksheets*

Lessons 1-30

$20.00 + tax and/or shipping
(Digital: $14.00)

Order 1 Set Creating Sentences Student Worksheets*

Lessons 1-30

$20.00 + tax and/or shipping
(Digital: $14.00)

Order 1 Set Sentence to Paragraph Student Worksheets*

Lessons 1-30

$20.00 + tax and/or shipping
(Digital: $14.00)

Order 1 Set Paragraph Writing Student Worksheets*

Lessons 1-30

$20.00 + tax and/or shipping
(Digital: $14.00)

Order 1 Set Essay Writing Student Worksheets*

Lessons 1-30

View Cart

*To effectively teach this curriculum, order the complete curriculum on this page. Worksheets alone are insufficient.

Tax Exempt Status?
Need to purchase
using your tax
exemption?
See our requirements
for tax exempt
purchases.

For the full curriculum package, including one printed copy of the worksheets, click for -Entry Level: Prepare to Write, Entry Level: Creating SentencesLevel 1: Sentence to Paragraph, Level 2: Paragraph, or Level 3: Essay.

Printed and Shipped

Using the email address you submit with your order, The Write Foundation will reply to your order notification from PayPal with a confirmation note. If you do not receive your confirmation email from The Write Foundation within 48 hours from the time you place your order, please notify Rebecca Celsor rebecca@thewritefoundation.org. Occasionally PayPal does not notify us of orders, so please contact us if you do not hear back directly from The Write Foundation.

Digital Download

A digital copy of your order will come to either the email address you submit with your order or another email which you submit after you place your order. A link will be sent to you with instructions on how to access your digital order.

Digital Download: Formatted to save on international shipping costs and for multi-purchase classroom use. If you choose to use this system, please calculate how much you will need for printing costs along with what you will save on shipping expenses. Guide to Printing Page Counts.

Every lesson must be printed at one time for each set of worksheets and for each teacher instruction manual. Lessons do not print individually for either the teacher instruction manuals or the student worksheets.

Using a Mac? The TWF Digital Downloads program runs on Windows Only. To use a Mac computer for downloads, you must have a dual boot Windows program, such as Parallels Desktop, that allows you to run your Mac as a Windows computer. This will allow you to use our Digital Downloads option for your curriculum purchase. If desired, you can download a free trial of Parallels: https://www.parallels.com/products/desktop/trial/.

Multi-Purchase Discounts

Printed and Shipped

  • 1 worksheet: $20.00
  • 2 worksheets: $18.00 each (10% OFF)
  • 3 worksheets: $17.00 each (15% OFF)
  • 4 or more: $16.00 each (20% OFF)
  • 5 or more: $15.00 each (25% OFF)

Digital Versions

  • 1 worksheet: $14.00
  • 2 worksheets: $12.60 each (10% OFF)
  • 3 worksheets: $11.90 each (15% OFF)
  • 4 worksheets: $11.20 each (20% OFF)
  • 5 or more: $10.50 each (25% OFF)
  • 20 or more: $9.80 each (30% OFF)
  • 35 or more: $9.10 each (35% OFF)
  • 50 or more: $8.40 each (40% OFF)
  • 65 or more: $7.70 each (45% OFF)
  • 80 or more: $7.00 each (50% OFF)

Parents with more than one student in a home setting have permission to print extra copies of worksheets for use with their own immediate family members unless they prefer to buy more sets already printed and ready to use. Any extras you print would need to be printed from an already printed set. The digital downloads are printable 1 set per purchase. With the original price of one set of student worksheets and using multi-purchase discounts, additional worksheet purchases are quite affordable.

At the beginning of this school year I really didn't want to take this class. But it turned out being my favorite class I've taken yet, and I have taken quite a few. I didn't want to take this class because I hated writing papers. Surprisingly I've enjoyed writing my papers, being able to express myself through them and my poetry. You were the most enjoyable and organized teacher I've had yet.Erik H :)

Navigation